-----------SELECT images_big_img, images_title, images_gallery_img FROM wp_brokersystem_images WHERE dealId = 'MDM5NXwwMDAwMDAwMjk4M3w1OA..' AND images_category_constant = 'ENUMS_IMAGES_IN_ESTATES_CATEGORY_FLOOR_PLAN' ORDER BY images_order ASC
OBJECT_TYPE_TENANT_OWNERSHIP -

Lidköping / Gamla Stan

Stilren 2:a med balkong i västerläge!

  • : Prostgatan 5B
  • : Bostadsrätt
  • : Lägenhet
  • : 2
  • : 55 kvm
  • : 1953
  • : 4 428 kr

Välkommen till Prostgatan 5B och denna rymliga och stilrena 2:a om 55 kvm belägen i Gamla Staden!

Här möts du av en bostad som under 2022/2024 genomgått renovering av ytskikt för en enhetlig och modern känsla genom hela bostaden!

Köket har modern standard med bland annat induktionshäll och diskmaskin. Här finns även en matplats för 2-4 personer att avnjuta goda middagar.

I sovrummet finns bra förvaringsmöjligheter i en stilren dubbelgarderob med spegel och skulle inte det räcka till finns även en rymlig klädkammare som nås från hallen. Till bostaden hör även ett källarförråd och vindsförråd.

Vardagsrummet är generöst tilltaget med plats för både umgänge och avkoppling. Den smakfulla panelväggen ramar in rummet och tillför en tydlig karaktär. Härifrån nås även balkongen i ett härligt västerläge.

Badrummet är förberett för tvättmaskin och har under 2026 fått en ny duschvägg samt duschslang med munstycke.

I månadsavgiften ingår värme, vatten, Kabel-Tv (grundutbud) från Tele2 och bostadsrättstilägg.

Detta är helt enkelt ett fint och funktionellt hem där det bara är att flytta in!

Välkommen att kontakta mäklare Karl Ekmark för mer information eller inbokning av visning.

Läs mer
725 000 kr
broker
Ansvarig Mäklare
Karl Ekmark
Reg. Fastighetsmäklare

+46730500333

karl@bostada.se

Kontakta migLäs mer om mig

Bilder

Planritning

Karta

Kalkyl

Lidköping / Gamla Stan

Din kommande månadsutgift:

6 944 kr

  • Ränta (efter skattereduktion)1 028 kr

    För närvarande är ränteavdraget satt till 30 procent. Det innebär att du kan återfå 30 procent av dina räntekostnader vid deklarationen. Om dina räntekostnader överstiger 100 000 kr, minskar avdraget till 21 procent för den överstigande delen. Om du inte väljer att göra en så kallad jämkning, sker detta avdrag en gång om året.

  • Amortering1 088 kr
  • Driftkostnad400 kr
  • Månadsavgift4 428 kr
kr
kr
kr
kr
%
kr

Anmäl Intresse

    Intresseanmälan